2011. szeptember 29., csütörtök

Hogyan tervezzünk fürdőszobát?

Szerencsére nincsenek kőbe vésett szabályok, ha fürdőszobát kezdünk tervezni – hiszen minden Rólad és az igényeidről szól.

Így az ismert mondást kicsit átalakítva: ahány ház, annyi fürdőszoba.

 

Azonban álljon itt egy kis segítség, mivel érdemes a tervezést kezdeni:
  • Mit szeretek és mit nem a jelenlegi fürdőszobámban?
  • Ki fogja használni a fürdőszobát?
  • Neki(k) mire van szüksége(ük)?
  • Van elég tárolóhelyünk?
  • Hányan fogjuk használni a kádat?
  • Szükség van-e kádra, vagy a tudunk helyet spórolni azzal, hogy a kád helyett egy tusolót teszünk be? 
     
    Miután tisztáztuk igényeinket, érdemes egy vízszerelővel is előre egyeztetni, hogy milyen átalakításra/áthelyezésekre van lehetőségünk, milyen változtatások kb. mekkora összeget igényelnek – és hogyan lehetne ezeket minimalizálni – biztos hogy lesz néhány okos ötlete, amire esetleg nem gondoltál és pénzt spórolhatsz.
Néhány további ötlet:
  • Ha időtálló fürdőszobát szeretnál, válassz fehér vagy natúr színű burkolatokat, ezek sosem mennek ki a divatból.
  • Gondolkodj, hogyan tudnál minél több fényt vagy extra világítást csempészni a fürdőbe, különösen oda, ahol készülödsz. FONTOS! A vizet és az áramot sose tedd túl közel. Minden fürdőszobai elektromos munkát bízz villanyszerelőre!
  • Fürdőszoba szekrénnyel/falfülkével extra tárolóhelyet teremthetsz (amiből sose elég)
  • Ha van lehetőséged, feltétlen szereltess fel egy törölközőszárítós radiátort. Nemcsak, hogy nagyon  kellemes érzés egy előmelegített törölköző, de ráadásul tárolhatod is itt.  Egy patron segítségével az is megoldható, hogy nyáron is működjön ez a radiátor, amikor egyébként nem megy a fűtés.
  • Használj nagy tükröket, ami növeli a tér és tágasság érzetedet, különösen ügyes megvilágítással kombinálva.
  • Későbbi penészedési problémák elkerülése érdekében, nézz utána, hogyan javíthatnád a ventillációt (például a villanykapcsolóra kötve, automatikusan bekapcsol amikor belépsz a helyiségbe és pár perces késleltetéssel kikapcsol, amikor kimész.)
www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 27., kedd

ZEN fürdőszobák 7 titka

Ha a mindennapi rohanás után vágysz egy kis lazulásra akkor hozz létre egy kis nyugalom-birodalmat a fürdőszobádban, ahol megpihenhetsz és feltöltődhetsz: elmondom, hogyan hozz létre igazi, ZEN stílusú fürdőszobát.

 


 A távol-keleti világ kezdetben leginkább titokzatosságával keltette fel a nyugati világ érdeklődését. Ma már sok részletét ismerjük a keleti kultúrának, sőt kezd beépülni az életünkbe is, gondolj csak a sushi-éttermekre, a meditációs és a keleti filozófiát oktató központokra, vagy a keleti sportokra, amelyet manapság már hazánkban is bárki űzhet. Sőt, a japán filozófia a nyugati világ építészeit és designereit is megihlette  a minimalista stílus kifejezetten a japán kultúrára épülve nőtte ki magát önálló irányzattá.

A valódi japán lakberendezési stílus azonban sokkal több néhány leegyszerűsített bútor és szőnyeg kompozíciójánál: mint ahogy az életükben, úgy az életmódjukban is mindennek megvan a maga oka és magyarázata. A japán kultúrát, a művészetüket és a lakberendezési stílusukat is alapvetően a zen filozófia határozza meg. A zen az egyszerűségre tanít, és azt mutatja meg, hogy hogyan tudunk megszabadulni a mindennapok felesleges dolgaitól, amelyek akadályozhatják a szellem szabad áramlását. Rendezett, letisztult környezet megteremtésére ösztönöz, ahol a test a szellemmel és a lélekkel együtt nem ütközik akadályokba. A zen szerint a cél önmagunk megtalálása és a szellemi tisztaság állapotának elérése, amely csakis úgy lehetséges, ha a körülvevő és az önmagunkban uralkodó rend nyugalommal és csenddel párosul. Ha tudatosan törekszel az egyszerűségre, az segíti a koncentrációt, és mindez kihat az életminőségedre és az élet dolgaihoz való hozzáállásodra és vitalitásodra. 

 

A zen és a japán életmód európai fejjel



 Az európai és a nyugati ember számára azért is tűnik egyre vonzóbbnak a japánok által követett filozófia, mert a fejlett országok rohanó világa diktálta tempó és az ezzel járó teljesítmény-centrikus világ okozta stressz közepette egyre inkább "pihenni" vágynak. A zenben megtalálni látszanak a belső békét, az önmagukkal és a világgal való harmóniát, a nyugalmat. Hajlandóak megszabadulni a felesleges hétköznapi külső és belső akadályoktól, a pénz, a siker és a fogyasztási láz helyett pedig egyre inkább az időt, a pihenést és a nyugalmat helyezik előtérbe. A zen filozófia az egyszerűségre tanításával arra is oktatja híveit, hogy hogyan szabaduljanak meg a különböző státusszimbólumoktól, a szükségtelen fogyasztási cikkektől, ehelyett az érzésekre és érzékekre fekteti a legnagyobb hangsúlyt. A zenben összekapcsolódik a test és a szellem, a tér és a fény, valamint az ember a természettel, és legfőbb célja, hogy a teret megszabadítsuk minden olyan dologtól, amely elvonná a figyelmet önmagunktól.

Természetes anyagok, letisztult vonalak, világos színek

 

A japán otthonokat is a zen szabályai szerint rendezik be, ezért mentesek minden olyan tárgytól, amelyre tulajdonképpen a zen szerint semmi szükség. A japán otthonok világosak, tiszta vonalvezetés, egyszerű minták és átjárható terek jellemzik őket. Ajtók és ablakok helyett eltolható elemeket használnak. Függöny helyett tolóablakokkal találkozni, térelválasztóként pedig szintén tolóelemet használnak, amely tulajdonképpen egy farámából áll, melyet áttetsző papírral borítanak be. Ezekre a tolóelemekre azért van szükség, hogy a ház lakója közvetlenül tudjon reagálni az időjárási változásokra: nyáron egészen elhúzzák őket, hogy ne akadályozzák a levegő áramlását, amely így az egész házat átjárja.

A zen filozófia a minimálisra való törekvésre ösztönöz, de a természettel való harmóniára megteremtése céljából nagy hangsúlyt fektet a valódi anyagok használatára. A természetes és jó minőségű anyagokat olyannyira fontosnak tartják, hogy például a bútorok gyártásánál tudatosan emelik ki a fa tökéletlenségét, eredeti mintázatát.

Míg az európai ember számára a ház az otthont, egy intimebb szférát jelent, ahol minden helyiségnek megvan a maga szigorúan vett funkciója, addig a japánok számára a ház élettér, ahol nincsenek előre meghatározott funkciók, sőt, minden egyszerre több feladatot lát el.
Azokat a berendezési tárgyakat kedvelik, amelyeket mozgatni lehet, összecsukni, egymásba helyezni, gyorsan eltüntetni szem elől. Hogy miért, annak pontosan megvan a magyarázata: egy mára már kihalt szokás ugyanis tiltotta, hogy az emberek személyes tárgyaikat más is láthassa, elkerülve ezzel azt, hogy idegenek következtetni tudjanak a tulajdonos anyagi helyzetére, társadalomban betöltött szerepére és rangjára.

Ez a szokás csupán abban maradt meg, hogy a japánok a mai napig olyan tárgyakkal és bútorokkal veszik körül magukat, amelyek kettős funkciót látnak el, használatot követően pedig gyorsan összecsomagolhatók. A hálószoba például pillanatok alatt nappalivá alakítható az alvószőnyegek feltekerésével, és a nappali berendezési tárgyainak kipakolásával  melyeket általában a szekrényben tárolnak, és nem állnak másból, mint néhány ülőpárnából és egy alacsony asztalkából. A földet burkolatként rizsszőnyeg fedi, amely így lehetőséget ad arra, hogy az ember közvetlen kapcsolatban tudjon maradni a földdel.

Szóval:

1. Legyen egyszerű a design!

 A ZEN stílus alapjai az egyszerűség, az átláthatóság és a funkcionalitás. Az alaprajz is legyen egyszerű, átlátható. Válasszunk egy szemet gyönyörködtető fókuszpontot és ezt emeljük ki az egyszerű vonalú háttérrel.  

2. Válassz természetes színeket!


Amikor Zen stílusú fürdőszobát tervezel, a természetben is megtalálható színek közül válassz:  mint például a bézsek, barnák, homokszín, szürkés barna, zöld és fekete – segítenek a nyugodt légkör kialakításában.

3. Használj természetes anyagokat.

Kő, fa és fém – mind jó választásnak bizonyul és segít a természetet becsempészni a fürdőszobádba. Ezek megfelelő keverése és adagolása igazán hatásos lehet.  Ne legyen túl hangsúlyos egyik sem, a megfelelő ötvözet és egyensúly a lényeg.

4. Merülj el egy nagy kád vízben

A hagyományos japán házaknál az egyik legfontosabb szertartás a nap végén egy kiadós fürdőzés egy hatalmas kád vízben.  Ehhez azonban a tusoló helyett egy nagy méretű kádra lesz szükséged, egy illatos habfürdő és néhány mécses- egészen biztos segít ellazulni és megszabadulni a napi gondoktól.

5. Hozd be a természetet!

Van egy nagyszerű  ZEN-mondás: “Csendben üldögélek az ablaknál. Hullnak a falevelek, nyílnak a virágok. Jönnek-mennek az évszakok. Van ennél nagyszerűbb élet? ” Ha lehetőséged van rá, építs egy hatalmas ablakot a kád mellé, ami egy csinos kis kertre néz. Ha csak kisebb ablakod van és onnan látni a fákat és az eget, akkor is jó úton jársz. Ha nincs ablakod, akkor például tegyél egy gyönyörű orchideát a mosdó közelébe és érezd a természet közelségét

6. Ne feledd: “A kevesebb néha több”.

Ez a ZEN stílusú fürdőszobák esetén mindig igaz. Minimalizáld a dekorációt és szabadulj meg a kacatoktól vagy rejts el őket -  nyugalom és tágasság érzése lesz a jutalmad.

7. Játssz a fényekkel és a világítással!

Fényekkel nagymértékben befolyásolhatjuk hangulatunkat, megfelelő fény esetén vidámak és tettrekészek leszünk, míg fény hiánya akár depressziót is okozhat. A Zen stílusú fürdőszobában a legfontosabb a megfelelő természetes fényforrás (ablak), mely akár -  ha a fürdőszobán nincs ablak – egy szomszédos helyiségből is beszűrődhet.   Alaposan gondoljuk végig a világítást és többféle fényforrást is telepítsünk, erős fényt a tükörhöz, hogy jól lássuk magunkat borotválkozás vagy sminkelés közben, tompább fényeket fürdéshez, stb. és váltogassuk ezeket.






www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 23., péntek

Áramvonalas csaptelepet tervezett a legismertebb építésznő

Újra a formatervezés szent vadászmezeire kalandozott Zaha Hadid. A minap antwerpeni épülettervvel előrukkoló építészdíva ezúttal az Egyesült Királyság egyik legnagyobb fürdőszobai szerelvénygyártója, a Triflow számára tervezett csaptelepet, a tőle megszokott és elvárt avantgárd formavilággal.
Háromdimenziós szoftverek segítségével modellezték a víz áramlását – így alakította ki a Triflow megbízásából tervezett csaptelep végleges képét a Zaha Hadid Architects. A szerelvény extrái közé tartozik, hogy a filteresen tisztított ívóvíz a hideg-meleg csapvíztől elkülönítve nyitható meg, egy diszkréten elhelyezett érzékelő segítségével. A csaptelepet egyedi kézi eljárással gyártják, amire még nem volt az Egyesült Királyságban.




www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 22., csütörtök

A Bidé története

A „bidé” szó származása a francia nyelvre vezethető vissza. A szót a francia királyi családok használták eredetileg, a pónikra. Ez a különös szófejtés, szóhasználat a bidé kezdeti formája miatt alakult ki, mivel ezek még egy emelvényen voltak, a használóik pedig úgy ültek rajta szétterpesztett lábakkal, mintha egy lóra szálltak volna fel.
A bidé története a francia bútorgyártók innovációjával kezdődött, mely a 17. század végére, illetve a 18. század elejére tehető. A bidé feltalálójának neve és a feltalálás pontos időpontja sajnos nem ismert. Egyes emberek azt gondolják, hogy a feltaláló személye nem más, mint Christophe Des Rosiers, aki a francia királyi család bútorgyártója volt.
A bidéről szóló első feljegyzések az 1710-es évből származnak. A 19. század folyamán az európaiak kifejlesztettek egy porcelánbidé-változatot az intim tisztálkodás elősegítésére. Köszönhetően a Viktória korabeli (viktoriánus) vízvezeték-fejlesztéseknek, a bidék átkerültek a hálószobából a fürdőszobába. Az 1960-ban megjelenő elektromos bidéket a már meglévő, kiépített vécéhez csatlakoztatták, kiegészítésként. Ez nagyon jó megoldásnak mutatkozott azokban a fürdőszobákban, ahol nem volt elegendő hely a külön vécé és bidé kialakításához.

Szakember véleménye a bidé használatának fontosságáról

  

"Sajnos általában akkor tudja meg az ember, hogy szükséges és nagyon fontos az altesti higiénia, amikor már baj van: tályog, gyulladás és egyéb borzasztó dolog keletkezik. Nem véletlen, hogy már a krisztusi korban is nagyon nagy hangsúlyt fektettek a személyi higiéniára, így a lábmosásra is.

Emésztőrendszerünk tele van baktériumokkal. Ezekkel szimbiózisban élünk, ne pusztítsuk ki, mert beláthatatlan következményei lesznek, például vérzékenyekké válunk. Ami a bélrendszerünkben található, az jó ott, ahol van, de ha onnan kikerül, utat talál repedéseken a bőrbe, ahol gyulladásokat okoz, sipolyjáratok keletkezhetnek, bélvégviszketés, tályog alakul ki. A székletürítés után a végbélnyílást ne dörzsöljük, mert bevérezhet, megrepedhet. Óvatosan tisztítsuk, puha papírt vagy olajjal impregnált kendőt használjunk.
De a legfontosabb, hogy minden székelést követően mossuk le a fenekünket, gondosan és vigyázva a végbélnyílásra, semleges szappant használva. A vízsugár csökkenti a végbélnyílás körüli baktériumok számát."

Bidéváltozatok

  • Normál, különálló bidé: külön helyigénye körülbelül 1,5 m², hideg-meleg vizes)
  • Bidés WC-ülőke: WC-ülőkébe épített, bidé-funkció ellátására alkalmas hideg-meleg vizes készülék, hasonló, mint a normál bidé, azonban nincs szükség plusz 1,5 m² helyre, hanem a meglévő WC-csészére ráilleszthető, akár egy WC-ülőke
  • Úti mobil bidé: hordozható, hideg vizes vagy előre kevert víz köthető rá. A használó akárhová magával viheti, akár a hétvégi házába is, ha hosszabb ideig ott tartózkodik.
  • Elektromos luxusbidé (hideg-meleg vizes, szárítós, távirányítós, fűthető ülőkés luxusváltozat)
  • Távirányítós elektromos luxusbidé (mozgáskorlátozottak esetében kifejezetten hasznos dolog a távírányítóval irányítható készülék)
  • Bidé-adapter: hideg-meleg vizes (azok számára jó választás, akik alacsonyabb áron szeretnék a vécéjüket bidéfunkcióval ellátni, de a már meglévő WC-ülőkéjüktől sem szeretnének megválni)




www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 21., szerda

Türkiz, a mágikus kék

A türkiz kristályt az indiánok a görögök és az egyiptomiak is nagy tisztelettel, védő – és gyógyító kőként tartották számon. Úgy gondolták, viselője magabiztosabb, kiegyensúlyozottabb és kreatívabb lesz, megnő a tettereje és az energiaszintje. Lelőhelye többek között Arizona, Ausztrália, Franciaország és Mexikó.
Mind a divatban, mind a lakberendezésben évről évre visszatér ez a különleges színárnyalat. Festéket gyártó cégeket, bútortervezőket, tapéta- és textil dizájnereket inspirál, és úgy látjuk egyre többen merik otthonukba is becsempészni a türkizkéket. A bátrabbak választhatnak nagyobb bútordarabokat, kanapékat, szőnyegeket, szekrényeket ebben az árnyalatban, de kisebb felületeken is ha visszaköszön, az nagyon élénkítő hatással lehet lakásunk hangulatára.
www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 7., szerda

Öt csaptelep – öt ötlet a mosogatóhoz

Bár amióta mosogatógépekkel kényeztethetjük magunkat, egyre kevesebbet állunk a mosogatómedence mellett, azért az továbbra is egy fontos része a konyhának. Fontos és látványos része, főleg a pult szintjéből kiemelkedő csaptelep. Válasszunk hát valamilyen ütős, konyhánk stílusához illő darabot.
A Hansa Hansadesigno csaptelepe magas és elegáns. Karakteres formájával meghatározó elem a konyhában. Ráadásul használatával akár 50% víz és energia takarítható meg. 

A kiváló minőségű csaptelepeket gyártó Astracast modellje ez a kihúzható csaptelep, mely nagyban megkönnyíti a konyhai vízvételt.
A Ritmonio Dumbo meglehetősen szokatlan megjelenésű, flexibilis modell, szépen esztergált,
30 cm-es nyakkal és csuklós kifolyóval.
Klasszikus konyhákba természetesen klasszikus formavilágú csaptelepet válasszunk. 
Akár egy hatalmas habverő… Természetesen ez a modell is flexibilis. 


www.szaniterinfo.hu

Art Deco, ami mindig divat

Az Art Deco stílus valójában sok különböző stílus ötvözeteként jött létre, 1920 és 1939 között élte igazi fénykorát, mint vezető lakberendezési irányzat.
Nagy hatással volt az építészetre, a belsőépítészetre a festészetre, a képzőművészetre és a divatra egyaránt. Elegancia, modernitás és eklektika keveredik, mely sokat merít az afrikai, az egyiptomi, az azték és a spanyol világ művészeteiből. Napjainkban ismét nagy népszerűségnek örvend, mivel könnyen variálható, akár modern akár klasszikus teret kívánunk vele berendezni.
 www.szaniterinfo.hu

2011. szeptember 6., kedd

Sellők költöznek Marcel Wanders elárasztott londoni showroomjába

Marcel Wanders holland sztárdesigner a két hét múlva kezdődő idei londoni Design Héten még a szokásosnál is látványosabb produkcióval készül bútorkollekciójának népszerűsítésére: a "Mermaids" azaz Sellők című projektjében úgy alakítják át Wanders márkájának, a Moooi londoni bemutatótermét, mintha a tér az óceán fenekére süllyedt volna, a bútorok között pedig sellők vezetik majd körbe a látogatókat.
 A Moooi-t Marcel Wanders 2000-ben alapította, azóta ő a cég művészeti vezetője amellett, hogy a világ vezető márkáinak is gyakran tervez. A mooi szó hollandul gyönyörűt jelent, amit a plusz "o" extra gyönyörűvé emel. A márka célja, hogy megtalálja a középutat a tömegtermelés és az egyediség között, Wanders utánozhatatalan stílusa pedig garancia arra, hogy a kollekcióiban mindig a kortárs design legeredetibb megoldásait vonultatja fel.
Wanders, akinek tárgyai mindig a giccs és a zsenialitás hajszálvékony határán egyensúlyoznak, egy kötött székkel futott be, de tervezett már csipkés pendrive-ot, házimozit, csillárt és tapétát is. Legismertebbek belsőépítészeti munkái: a miami Mondrian Hotel Csipkerózsika-világa, a new york-i és rotterdami éttermeinek jellegzetesen barokkos, ugyanakkor nagyon modern enteriőrjei.
 A London Design Festival szeptember 17-25. között zajlik a brit fővárosban, a Moooi showroomjában pedig a sellők vezetésével többek között Raimond Puts, Arihiro Miyake, Bertian Pot és Ron Gilad bútorait csodálhatják majd meg az érdeklődők.


www.szaniterinfo.hu